„Kraina krasnoludków” w grupie Pszczółki

„Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie…” Dzieci z grupy pszczółki na początku lutego zapoznały się z jedna z najpiękniejszych baśni braci Grimm pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Najpierw dzieci uważnie wysłuchały opowieści, w której dowiedziały się w jaki sposób krasnoludki oraz zwierzęta pomagały Śnieżce. Poznały imiona wszystkich krasnoludków oraz cechy charakterystyczne każdego z nich. Dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej pt. „Spacer krasnoludka” , były zabawy z chustą animacyjną. Ilustrowały ruchem treść piosenki pt. ’‘My jesteśmy krasnoludki’’ . Na zakończenie zamieniły się w Krasnoludka pozując w foto budce, co sprawiło im wiele radości.

Opracowały: Patrycja Mińko, Justyna Stawarz

Na zdjęciu widać dzieci stojące obok siebie w opaskach z postaciami  krasnoludków  i królewny Śnieżki. Na zdjęciu stoi Chłopczyk z dziewczynka w opaskach z postaciami krasnoludka i królewny śnieżki. Dzieci podczas zabawy chusta animacyjna Chłopcy podczas zabawy chusta animacyjna Na zdjęciu widać czworo dzieci bawiące się przy piosence pt ”spacer krasnoludka” Zabawa z kolorową chusta w dopasowanie kolorów. Dziewczynka układa zielony klocek zgodnie z kolorem na chuście Chłopiec pozujący do foto-budki przedstawiającej krasnoludka Chłopiec pozujący do foto-budki przedstawiającej krasnoludka. Dziewczynka pozująca do foto-budki przedstawiającej krasnoludka Dziewczynka pozująca do foto-budki przedstawiającej krasnoludka Dziewczynka pozująca do foto-budki przedstawiającej krasnoludka Chłopiec  pozujący do foto-budki przedstawiającej krasnoludka.

Dnia 17.02.2021r nasze małe Smerfiki obchodziły światowy Dzień Kota. Z tej okazji postanowiły -każde w swój indywidualny sposób - pokolorować kontur sylwetki kotka. Ważnym elementem podczas pracy był wybór koloru. Do zadania zabrały się samodzielnie i z wielkim zapałem.

Opracowały Panie z Grupy Smerfiki.

chłopcy kolorują kontur kota dzieci pracują przy stolikach 2 dzieci pracują przy stolikach 3 dzieci pracują przy stolikach dziewczynki kolorują kota chłopiec ii dziewczynka kolorują kota dzieci kolorują kontur kota

Dnia 20.01.2021r. w grupie Misie odbył się bal karnawałowy. Z tej okazji dzieci mogły przebrać się za wymarzoną postać, bohatera ulubionej bajki bądź po prostu ubrać się elegancko. Tego dnia nasze Misie bawiły się na grupie przy wesołych dziecięcych piosenkach karnawałowych. Dzieci tworzyły duże koła, dobierały się w pary jak i tańczyły indywidualnie. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w tanecznych zabawach. Po zabawie, dzieci miały okazję pozować do zdjęć indywidualnych i grupowych, które będą pamiątką na długie lata. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały paczki świąteczne.

Opracowały: Barbara Wiercińska, Małgorzata Kopczyńska, Weronika Sirocka.

Na zdjęciu widać siedmioro dzieci  które tańczą w kółku. Na zdjęciu widać troje dzieci dzieci trzymające się za ręce. Na zdjęciu widać pięcioro dzieci bawiących się w kółku. Na zdjęciu widać ósemkę bawiących się dzieci Na zdjęciu widać trzy dziewczynki tańczące w kółku Na zdjęciu widać dziewczynkę w czerwonej sukience. Na zdjęciu widać chłopca w koronie. Na zdjęciu widać uśmiechniętą dziewczynkę w zielonej sukience Na zdjęciu widać chłopca z czerwoną muchą Na zdjęciu widać uśmiechniętego chłopca w czerwonych spodniach na szelkach

Dzień 20 stycznia 2021r zapisze się w pamięci małych Żabek ze względu na Wielki Bal Karnawałowy. Od samego rana mogliśmy podziwiać cudowne przebrania. Dziewczynki przystroiły się w piękne balowe suknie. Młode damy nie zapomniały również o pięknych fryzurach i ozdobach na głowach takich jak: korony, aureole czy kokardy. Chłopcy postawili na stroje Spider-Mana, Batmana, Robin Hooda, Hrabiego, policjanta. Dzieci świetnie bawiły się przy karnawałowych piosenkach. Tańczyły w parach, kółeczku, indywidualnie. Nie zabrakło balonów, które dzieci z chęcią odbijały i łapały. Uśmiech gościł na dziecięcych twarzach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym Żabkom. Uśmiech i radość były też widoczne podczas sesji zdjęciowej, która odbyła się na zakończenie Balu.

Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk

Dzieci bawiące się balonami Dzieci trzymają w rękach baloniki Dzieci tańczące przy piosenkach Dziewczynka w stroju anioła Chłopczyk w stroju Hrabiego trzyma za rękę dziewczynkę w stroju Myszki Minnie Dziewczynka przebrana za motylka Dzieci bawiące się balonami, uśmiechnięty chłopczyk Dwie dziewczynki z balonikami za nimi chłopczyk w stroju policjanta Dzieci tańczące w kółeczku Dzieci tańczące w kółeczku Chłopczyk tańczący z dziewczynką Chłopczyk przebrany za Spider- Mana Chłopczyk przebrany za Robin Hooda

Grupa Pszczółki

Karnawał to czas, kiedy bawią się dorośli i dzieci, również te najmłodsze.

W środę, 20 stycznia w naszej grupie odbył się bal karnawałowy. Dzieci były przebrane za różne postacie z bajek, księżniczki a nawet za Świetego Mikołaja. Nasze Pszczółki świetnie się bawiły, uczestniczyły w różnych zabawach tanecznych, z chustą animacyjną, z balonami oraz maskami karnawałowymi, które dzień wcześniej sami stworzyli.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym Pszczółkom, a to było głównym celem tego balu. Na koniec tego dnia na dzieci czekały paczki mikołajkowe.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Opracowały: Justyna Stawarz, Patrycja Mińko

grupa w strojach karnawałowych dziewczynka w masce. chłopiec w masce karnawałowej dzieci bawiące się w pociąg dzieci uczestniczące w zabawie muzyczno-ruchowej zabawę dzieci z wykorzystaniem chusty animacyjnej dzieci tańczące w parach i w kółeczku dzieci bawiące się balonem dzieci pozujące w maskach karnawałowych dzieci trzymają swoje prezenty

ZBIÓRKA FANTÓW DLA KUBUSIA SUCHODOŁY

Żłobek Samorządowy w Hajnówce po raz kolejny przyłącza się do akcji niosącej pomoc dwuletniemu Kubusiowi. Kubuś Suchodoła cierpi na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Do walki z tą chorobą potrzebuje najdroższego leku świata.

Tym razem przyłączamy się do akcji ,,ZBIERANIE FANTÓW NA LICYTACJE DLA KUBUSIA”. Gorąco zachęcamy rodziców i dzieci do przynoszenie zabawek, gier, książek, rzeczy do domu itp. Przedmioty te można przynosić do żłobka i wkładać do specjalnie oznaczonych pudeł. Pierwsze pudło stoi na piętrze przy tablicy ogłoszeń, zaś drugie na parterze w szatni na grupie TYGRYSKÓW. Zebrane rzeczy będą przekazane dalej i wystawione na licytacje. Bardzo zachęcamy rodziców i dzieci do przyłączenia się razem z nami do tej akcji. Zbiórka trwa do 15 lutego.

OTWÓRZMY SWOJE SERCA DLA KUBUSIA!!! NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI, POMÓŻMY KUBUSIOWI UZBIERAĆ PIENIĄŻKI NA LEK. MAMY CORAZ MNIEJ CZASU!!!

Opracowała: Emilia Bortniczuk

czekając na muzykę

W dniu 20.01.2021r. w grupie Smerfików odbył się Bal Karnawałowy. Dzieci były fantastycznie poprzebierane na tą okazję. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od tańców przy muzyce dziecięcej. Niektóre dzieci tańczyły same inne dobierały się w pary szukając odpowiedniego partnera do tańca. Aby urozmaicić zabawę opiekunki grupy wybierały również piosenki inscenizowane ruchem w których większość dzieci chętnie brała udział. Dzieci były żywo zainteresowane tym co się działo jednak najlepszą zabawą okazały się tańce z balonikami. Ten fantastycznie spędzony czas i przepiękne przebrania dzieci uwiecznił na fotografiach indywidualnych i zdjęciu grupowym fotograf specjalnie zaproszony na tą okazję.

czekając na muzykę dzieci pozują do zdjęcia dziewczynki dobrały sie w parę Pani rozdaje balony Pani tańczy z dziećmi w kółeczku zabawy inscenizowane ruchem Biedroneczka dzieci tańczą w parach kawaler Pan Dynia skrzat Taniec w parach truskaweczka zabawa z balonami

Tygryski bawią się na balu karnawałowym

Ach, co to był za dzień! Kolorowe balony, stroje karnawałowe, paczki mikołajkowe, tańce i zdjęcia. Tak wyglądał bal karnawałowy w grupie Tygrysków. Ten dzień pewnie nasze Tygryski zapamiętają na długo. Był on bardzo interesujący i pełen niespodzianek. W tym dniu nasza sala zamieniła się w kolorową, zaczarowaną krainę. Już od samego rana pojawiły się kolorowe postacie. Nasze Tygryski przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, biedronkę, księżniczki, motylki, pirata, policjanta i policjantkę, Spider – Mana, Marshala z Psiego Patrolu, skrzata, nietoperza itp. Na tą wyjątkową okazję Panie również założyły stroje. Nasi mali przebierańcy świetnie się bawili przy dźwiękach skocznej muzyki. Na sali zrobiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy. W tym dniu również Tygryski miały możliwość pozowania do profesjonalnych zdjęć grupowych oraz zdjęć indywidualnych. A na koniec tego dnia na dzieci czekały paczki mikołajkowe.

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk

Eksperymenty ze śniegiem w grupie Tygrysków

Miniony tydzień w grupie Tygrysków upłynął na pytaniu: Jaki jest śnieg? Za oknem prawdziwa zima i bardzo mroźno, więc postanowiłyśmy troszeczkę tej zimy przenieść do naszej sali. Celem tych zabaw badawczych było pobudzenie ciekawości poznawczej u dzieci. Tygryski bardzo chętnie eksperymentowały ze śniegiem, poznawały właściwości śniegu, próbowały posługiwać się określeniami: miękki, zimny, mokry, lekki, puszysty itp. Dzieci mogły zaobserwować w jaki sposób można rozpuścić śnieg (pod wpływem ciepła oraz z wykorzystaniem cukru i soli). Jednak największą frajdę Tygryski miały z robienia własnego sztucznego śniegu z wykorzystaniem artykułów spożywczych. Lepiły swoje małe bałwanki, kule śniegowe, ugniatały, nawet była mała bitwa na śnieżki oraz barwiły śnieg na różne kolory. To były bardzo ciekawe zajęcia!

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska

Licytacje na rzecz Kubusia

,,Dla Kubusia pomagamy,
dom na święta przystrajamy!”

Tak brzmiało hasło naszego kiermaszu bożonarodzeniowego. Tuż przed świętami w dniach od 11 grudnia do 19 grudnia 2020r. żłobek zorganizował kiermasz bożonarodzeniowy w formie licytacji na rzecz Kubusia Suchodoły. Chłopczyk ma 2 latka i zmaga się z bardzo ciężką chorobą SMA. Na licytacjach znalazło się wiele ozdób świątecznych. Były przepiękne stroiki, wieńce bożonarodzeniowe, bombki oraz gwiazdki wykonane na szydełku, złote i srebrne szyszki, drewniana choinka ozdobiona szyszkami i bombeczkami, zaś największą furorę robiły kolorowe, świąteczne pierniczki. Licytacje odbywały się na portalu społecznościowym Faccebok na grupie ,,Licytacje dla Kubusia Suchodoły”. Na licytacjach zostały wylicytowane wszystkie wystawione ozdoby. Zebraliśmy uwaga 1400 zł. Pieniążki były wpłacane po każdej zakończonej licytacji na konto Kubusia. Serdecznie dziękuję pracownikom żłobka za przekazanie ozdób na licytacje oraz dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w tych licytacjach. Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy ponownie pomóc dla Kubusia. Zachęcamy również wszystkich rodziców do przyłączenia się do innych akcji wspierających Kubusia. Pomóżmy zebrać pieniążki na najdroższy lek świata, aby Kubuś mógł biegać i bawić się tak jak nasi mali żłobkowicze!

Opracowała: Emilia Bortniczuk

Tygryski pieką świąteczne ciasteczka

Każdy wie, że przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie Tygryski mają pełne ręce roboty. Tym razem nasze maluchy wspólnie z paniami upiekły świąteczne ciasteczka. Nie obyło się bez zagniatania, wałkowania i wyciskania przepysznych łakoci. Nasze Tygryski w roli cukierników spisały się na medal. Nagrodą dla dzieci były oczywiście najsmaczniejsze na świecie ciasteczka!

Opracowały: Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska, Emilia Bortniczuk

HO! HO! HO! Mikołaj w grupie Tygrysków

,,Drogi święty Mikołaju
Przybądź do nas, bo już czas.
Wszystkie dzieci Cię kochają
i serduszka biją nam.”

Wizyta Św. Mikołaja w naszej grupie, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. I tak się też stało. 4 grudnia 2020r w grupie Tygrysków zagościł Św. Mikołaj. Przyniósł worek pełen prezentów. Zanim obdarował nimi dzieci wysłuchał wierszyków recytowanych przez nasze Tygryski. Były też wspólne zabawy w kole i śpiewanie piosenek. Tygryski nie kryły radości, że mogły same odebrać prezenty wprost z rąk naszego gościa. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.

Opracowały: Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk, Emilia Bortniczuk

,,Szósty grudnia” Halina Szal
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

4 grudnia 2020r. dzieci z grupy Żabki odwiedził Święty Mikołaj z Panią Mikołajową. W czasie spotkania rozdał dzieciom upominki. Miłym akcentem były wspólne pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Tego dnia dzieci z grupy Żabki na zajęciach plastycznych tworzyły „własnego Mikołaja”.

Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk.

Październik i listopad w grupie Żabki były bardzo pracowite. Zawitała do nas Pani Jesień przynosząc ze sobą bogactwo kolorów i smaków. Na zajęciach plastycznych malowaliśmy jesienne drzewa, liście, padający deszczyk; tworzyliśmy grzybki, jeżyki, ozdabialiśmy parasole, wyklejaliśmy dynie. Poznawanie darów jesieni kontynuowaliśmy podczas zbierania grzybów, kasztanów oraz orzechów do wspólnego koszyka. Dziecięcą ciekawość pobudzała żabki do kolejnych zabaw tematycznych. Dzieci miały dużo radości przy zrywaniu „jabłuszek”, czyli czerwonych piłek przyklejonych na taśmie.

Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk.

Tygryski ubierają choinkę

,,Wczoraj rosłaś na polanie,
dzisiaj przyszłaś do nas.
Jakie miłe to spotkanie,
choinko zielona..”

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Dzień ubierania choinki w sali jest dniem bardzo wyjątkowym. Tak było w grupie Tygrysków. Przed wizytą św. Mikołaja dzieci z radością zabrały się do ubierania drzewka. Z wielkim zaangażowaniem zawieszały ozdoby: białe, srebrne bombki, gwiazdki, kolorowe światełka. Choinka wyglądała pięknie. Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia przy świątecznym drzewku. Na sali od razu zrobiło się bardzo nastrojowo i świątecznie.

Dnia 04.12.2020r dzieci z grupy Misie świętowały Mikołajki. Z tej okazji do grupy zawitał Św. Mikołaj, który przyniósł ze sobą prezenty. Tego dnia odbyły się zabawy taneczne do zimowych utworów „Hu hu hu nasza zima zła”, „Zima zima zima”, „Tak się zachmurzyło”.

Dnia 25.11.2020r. Dzieci z grupy misie świętowały Dzień Pluszowego Misia. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczna, dzieci nie mogły w tym dniu przyjść do żłobka ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Jednakże panie z grupy przygotowały bardzo wiele atrakcji. Dzieci zaczęły dzień od zabawy przy piosence „Jadą, Jadą, misie”. Poznały historię pewnego Misia łasucha. Nasze pociechy brały udział w zabawie „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz kolorowały sylwetkę misia. Na zakończenie dnia otrzymały dyplomy.

Tygryski dokarmiają ptaki

Dzieci z grupy Tygrysków podczas grudniowych zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków w porze zimowej. Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Tygryski oglądały ilustracje przedstawiające ptaki, które pozostają zimą w Polsce, poznały nazwy i wygląd wróbla, sikorki i gila. Z zainteresowaniem wysłuchały opowiadanie ,, O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Dzieci podczas zajęć mogły zobaczyć i dotknąć niektóre pokarmy dla ptaków ( nasiona zbóż, pestki słonecznika, kawałek słoniny). Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki i same z dużym zapałem wsypywały pokarm do karmnika. Na koniec Tygryski uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz zabawach dźwiękonaśladowczych. Takie zajęcia są doskonałą okazją do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

,,Miś pluszowy, miś kudłaty.
Biały, czarny lub łaciaty.
Wszystkie misie My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy,”

25 listopada grupa Tygrysków obchodziła ,,Dzień Pluszowego Misia”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, taneczne, układanki, zabawy plastyczne itp. Tygryski oglądały ilustracje z imionami znanych misiów (Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Yogi, Gumisie), próbowały układać misie od największego do najmniejszego i odwrotnie, odtwarzały za pomocą mimiki, emocji przedstawionych przez misie. Były również misiowe memory, misiowe kolory oraz puzzle przedstawiające różne misie. Na koniec Tygryski pozowały do zdjęć w misiowej ramce oraz otrzymały na pamiątkę dyplomy. Ten dzień był pełen uśmiechu, radości i wspólnej zabawy.

Grupa Pszczółki

25 listopada dzieci z grupy Pszczółki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu Nasze maluszki czekało wiele atrakcji i wspólna zabawa w misiowej krainie. Nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych, zabaw w kółeczku i prac plastycznych. Dzieci chętnie tańczyły do misiowych piosenek.
Na koniec dzieciom zostały wręczone medale i dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia.
Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy i zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas!

Opracowały: Justyna Stawarz, Patrycja Mińko

Wizyta Świętego Mikołaja u „Pszczółek”

4 grudnia dzieci z grupy Pszczółki obchodziły Mikołajki. Tego dnia odwiedził nas niezwykły Gość, na którego dzieci wyczekiwały cały długi rok. W czasie oczekiwania na naszego gościa Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści o świętym Mikołaju, były piosenki oraz wesołe zabawy w kole. Wykonaliśmy też pracę plastyczną. Dzieci wyklejały Mikołajową brodę Watą. Żłobkowicze dzielnie przywitały Mikołaja który obdarował każdego maluszka upominkiem. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem. Dzieci dostały również upominek od pomocnicy Mikołaja (naszej p. intendentki) Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

Opracowały opiekunki grupy.

Z okazji zbliżających się Mikołajek w piątek 04.12.2020r do naszych małych Smerfików z wizytą zajrzał najprawdziwszy Święty Mikołaj z workiem prezentów. Obdarował dzieci upominkami. Wrażenia były niesamowite, a maluszki przeszczęśliwe. Aby upamiętnić ten wspaniały dzień zrobiliśmy sobie małą sesję fotograficzną przy choince. Dzieci były żywo zainteresowane tym co się dzieje i chętnie pozowały do zdjęć. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je jeszcze w Święta Bożego Narodzenia.

Opracowały Panie z grupy Smerfików.

Nasze małe Smerfiki są bardzo pogodne i ciekawe świata stąd też pewnego dnia zgłębialiśmy wspólnie tajniki gotowania. Pomysły były przeróżne zarówno co do potrawy jak i sposobu jej przyrządzania. Panie niczym krytycy kulinarni zobowiązane były do spróbowania każdego dania i wszystko było przepyszne.

Opracowały Panie z grupy Smerfików.

,,Dzień Dyni” w grupie Tygrysków

Jak przyjemnie i wesoło,
kiedy dynia krąży w koło.
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam.


W piątek 30 października Tygryski obchodziły Dzień Dyni. Dzieci były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne dyniowe stroje. Ten dzień wypełniony był licznymi zabawami i atrakcjami. Tygryski miały okazję zapoznać się z wyglądem dyni oraz zobaczyć co kryje w sobie ,,dyniowe wnętrze” i co możemy z nim zrobić. Żłobkowicze dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem. Następnie nasze Tygryski przystąpiły do dyniowych zabaw ruchowych. Na początku był dyniowy slalom – dzieci toczyły dynie po podłodze między pachołkami, również odbyły się dyniowe kręgle (przewracanie kręgli za pomocą dyń). W tym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowych zdjęć. Była fotobudka z wielką pomarańczową dynią, do której pozowały oraz zdjęcia grupowe w otoczeniu różnokolorowych dyń. Po zdjęciach Tygryski przystąpiły do zabaw plastycznych. Wspólnie z paniami wykonywały dyniowego Binga oraz odbijały swoje rączki na wielkiej papierowej dyni. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym tych prac. Swoje prace oraz zdjęcia dzieci i rodzice mogli obejrzeć w szatni. Żłobkowicze w tym dniu świetnie się bawiły. ,,Dzień dyni” dla naszych Tygrysków był wyjątkowy i przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń.

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska

Teatrzyk kukiełkowy ,, Czerwony Kapturek” u Tygrysków

Panie opiekunki z grupy przygotowały swoim Tygryskom przedstawienie kukiełkowe pt. ,,Czerwony Kapturek”. Celem teatrzyku było rozwijanie umiejętności zachowania się podczas teatrzyku oraz poznanie bajki o przygodzie Czerwonego Kapturka. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Bajka dostarczyła naszym Tygryskom wiele radości i uśmiechu. Teatrzyk kukiełkowy bardzo podobał się dzieciom, gdyż same mogły poczuć się przez chwilę aktorami odgrywając różne role z wykorzystaniem tekturowych pacynek. Wesoły spektakl przestrzegał dzieci przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych oraz uczył posłuszeństwa wobec rodziców.

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska

Grupa Pszczółki - Jesień

Jesień ubogaca nas swoją różnorodnością, więc odkrywaliśmy jej kolory oraz dary, które każdy z nas mógł dotknąć i obejrzeć. Dzieci miały okazję segregować kasztany, różnokolorowe liście a także układać je według własnego pomysłu. Nie zabrakło również zabaw plastycznych, podczas których dzieci mogły zetknąć się z różnymi formami pracy, z wykorzystaniem bibuły, plasteliny, itp. Przy dźwiękach jesiennych piosenek dzieci świetnie się bawiły. Dodatkowo chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach ruchowych. Zabawa była udana i sprawiła dzieciom dużo radości.

Jesień w grupie Tygrysków

W październiku głównym tematem zajęć było zapoznanie dzieci z nową porą roku - jesień. Dzieci na zajęciach mogły się przekonać jak piękna i kolorowa jest jesień, która przynosi nam wiele darów z sadu, ogrodu, parku i lasu. Jest to również idealna okazja, aby kształtować u dzieci prozdrowotne postawy. Poprzez różnego rodzaju zabawy, piosenki i wierszyki Tygryski uczyły się rozpoznawać i nazywać poszczególne warzywa, owoce i grzyby. Jesień to nie tylko bogactwo warzyw i owoców, ale także pięknie zmieniające kolor liście, kasztany, żołędzie, czerwona jarzębina, szyszki i grzyby. Jak piękna jest polska jesień dzieci mogły się przekonać podczas spacerów. Nie zabrakło również kolorowych prac plastycznych związanych z tą porą roku np. stemplowanie jabłkiem, gruszką, malowanie jeża, pomidora z talerzyka papierowego, jesienne liście.

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska.

21 października 2020 r. grupa Żabki świętowała Dzień bez skarpetek. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w zabawach sensorycznych. Na początku każdy próbował swoich sił w zdjęciu bucików i skarpetek z małych nóżek. Następnie każdy masował swoje stópki piórkami. Kolejnym punktem był spacer po ścieżce sensorycznej.

Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Ludmiła Parfieniuk, Katarzyna Jeżewska

W ramach projektu: ,,Nowe miejsca żłobkowe w Gminie Hajnówka” w naszej placówce realizowane są zajęcia z bajkoterapii. Bajkoterapia jest jedną z wielu metod wykorzystywaną do pracy z dziećmi. Jej celem jest lepsze zrozumienie dziecka oraz jego problemu. Dostarczenie mu wiedzy oraz pozytywnych wzorców zachowania, sprawia, że dziecko poznaje różne sposoby myślenia jak i działania dzięki czemu potrafi samo stawić czoła problemom. Dzięki bajkoterapii dziecko uczy się radzić sobie ze swoimi emocjami, wyrażać je w bezpieczny sposób. Na naszych zajęciach dzieci poznają różnych małych bohaterów bajek, wcielają się w różne postaci i zawody. Nie zapominamy również o tak ważnej relaksacji w czym pomagają nam bajki relaksacyjne. Najważniejsze jest jednak to, że wszystko osiągamy dzięki wspólnej zabawie.

WIELKA ZBIÓRKA GROSZA DLA KUBUSIAZapraszamy WSZYSTKICH do przyłączenia się do akcji "WIELKA ZBIÓRKA GROSZA DLA KUBUSIA". Grosiki można przynosić do żłobka. Czeka na Was specjalnie oznaczony SŁOIK do którego wrzucamy a my przekażemy je dalej. Wszystkie grosiki zasilą konto Kubusia.

Czas ucieka dlatego liczy się każda forma pomocy.

Kubusiu jesteśmy z Tobą!

plakat zbiorka pieniedzy dla kubusia

W październiuku trwała zbiórka kasztanów dla Kubusia Suchodoły z Hajnówki, chorego na SMA. Do akcji przyłączyli się rodzice z dziećmi a także pracownicy Żłobka Samorządowego w Hajnówce. Pokazaliśmy, że dary jesieni dają nie tylko radość ale również niosą pomoc. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie całej społeczności żłobka i zachęcamy do przyłączenia się do innych akcji wspierających Kubusia.

Opracowała Justyna Stawarz

Grupa MISIE

Wrzesień za nami. Miną okres adaptacji w grupie Misie. Niewątpliwie był to wyjątkowy ale i trudny okres dla wielu dzieci, gdyż po raz pierwszy stały się częścią grupy społecznej. Podczas pierwszego miesiąca dzieci w żłobku zostały zapoznane z zasadami panującymi w grupie. Panie opiekunki skutecznie wdrażały dzieci w harmonogram dnia. Od pierwszych dni nasze Misie chętnie podejmowały się zabaw z rówieśnikami. Dzieci poznały również pierwsze jesienne piosenki oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych z wykorzystaniem różnych elementów.

Opiekunki grupy: Barbara Wiercińska, Małgorzata Kopczyńska, Weronika Sirocka.

Ciekawe eksperymenty dla Tygrysków - pobierz


Zabawy ruchowe z pokazywaniem dla naszych Tygrysków - pobierz


,, Wizyta w kuchni”

W ramach przeprowadzanych zajęć poznawania różnych zawodów, grupa Tygrysków uczestniczyła w wycieczce do naszej kuchni. Dzieci zawitały do kuchni, aby poznać bliżej pracę pań kucharek. Tam powitane przez panie kucharki zostały oprowadzone po kuchni. Miały możliwość obejrzenia akcesoriów kuchennych, urządzeń oraz sprzętu, który używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Z zaciekawieniem oglądały jej wyposażenie oraz próbowały nazywać znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy w kuchni. Tygryski zobaczyły ogromne garnki, miski, wielkie patelnie i piece, w których panie kucharki przygotowują pyszne i zdrowe posiłki. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca kucharki, jakich zasad bezpieczeństwa i higieny trzeba przestrzegać w pracy oraz jak wyposażona jest profesjonalna kuchnia. Na koniec Tygryski zostały obdarowane słodką niespodzianką. Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom kuchni za poświęcony czas.

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska

Jeden z ważniejszych zawodów – Policjant

Pewnie niejedno dziecko chciałoby zostać policjantem / policjantką. Nasze Tygryski 11 marca miały okazję poznać bliżej zawód policjanta. W tym dniu odbyło się spotkanie naszych dzielnych Tygrysków z panią policjantką z Powiatowej Komendy Policji w Hajnówce – sierżant Pauliną Pawluczuk – Kośko. Pani policjantka na przykładzie książeczki lubianej przez dzieci ,,Kicia Kocia zostaje policjantką” przybliżyła dzieciom specyfikę pracy policjanta, podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Tygryski dowiedziały się jak prawidłowo należy przechodzić przez jezdnię oraz jak ważne są elementy odblaskowe dla pieszego, poznały umundurowanie i wyposażenie, które jest niezbędne do wykonywanej pracy. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne kajdanki, pałkę, odznakę ,,Policjanta”, a także przymierzały z radością czapkę policyjną. Największą zaś atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na terenie żłobka. Tygryski miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Jednak najwięcej radości wzbudzało włączanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od zaproszonych gości słodki upominek i odblaski, Tygryski również wręczyły słodką niespodziankę oraz podziękowania. To był dzień, który na pewno pozostanie w pamięci dzieci. Panie oraz dzieci składają serdeczne podziękowania Pani Paulinie Pawluczuk – Kośko z Powiatowej Komendy Policji w Hajnówce za poświęcony czas, ciekawe zajęcia oraz za przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

Opracowały: Emilia Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk

Tygryski uwielbiają witaminki!

Nasze Tygryski mają za sobą tydzień pełen witaminek. Dzieci poznały różne warzywa i owoce. W ramach zajęć starszaki nazywały poszczególne zdrowe smakołyki oraz określały ich kolor. Tygryski udały się również do pobliskiego sklepu i razem z paniami wybrały ulubione owoce i warzywa. Dokonały też pierwszych prób płatności przy kasie sklepowej. Po powrocie do żłobka wspólnie skosztowały zakupionych wcześniej owoców. Teraz wszystkie tygryski wiedzą, że aby mieć wesołe minki trzeba jeść witaminki!

Opracowały: Anna Kowszuk, Emilia Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska

Drodzy rodzice w pierwszych trzech latach życia wasze pociechy rozwijają się najszybciej. odkrywają świat na różne możliwe sposoby, poznają nowe smaki, przedmioty, emocje rozwijają swoje zdolności i możliwości, a my dorośli zauważamy, że każde z nich kształtuje własną osobowość, temperament i sposób odkrywania otaczającej ich przestrzeni.

W obecnej sytuacji kiedy zajęcia w żłobku są zawieszone a my opiekunki naszych małych Smerfików nie mamy możliwości aby osobiście stymulować ich rozwój zdajemy sobie sprawę, że nasza skuteczność uwarunkowana jest współdziałaniem z państwem.

Aby ten czas pozostania w domu był czasem jak najbardziej efektywnym będziemy umieszczać na stronie internetowej żłobka propozycję zabaw jakie Państwo możecie wykonywać z waszymi dziećmi w domu, aby w sposób ciągły dbać o ich rozwój.

„ Podrzyj to!”
Jest to zabawa, która często wzbudza duże zainteresowanie u dzieci ponieważ maluchy uwielbiają drzeć różne rzeczy jednak należy pamiętać, że równie chętnie wkładają papier do buzi tak więc przy wykonywaniu tej zabawy proszę obserwować dziecko. Do rozpoczęcia zabawy należy przygotować różnego rodzaju stare czasopisma, papier śniadaniowy, bibułę, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe. Warto zadbać o to aby papier miał zróżnicowaną fakturę (śliski, chropowaty, miękki, sztywny) dzięki temu dziecko rozwija zmysł dotyku. Podczas zabawy pamiętajmy żeby rozmawiać z dzieckiem o kolorach, o łatwości rozrywania, o wielkości kawałków.*

„Piłki w ruch”
Do zabawy będziecie Państwo potrzebować średniej wielkości piłki. Należy usiąść z dzieckiem na dywanie i pokazać mu jak turla się piłka tam i z powrotem . W momencie turlania piłki do dziecka wymawiamy pierwsza sylabę wyrazu: „pi..pi..pi..” kiedy piłka dotoczy się do dziecka wymawiamy cały wyraz „Piłka” ( zachęcamy do powtórzenia wyrazu) gdy dziecku uda się piłkę złapać nagradzamy brawami, a następnie zachęcamy aby potoczyło piłkę z powrotem do nas.*

„ Do środka i na zewnątrz”
Potrzebne będą dwie plastikowe, średniej wielkości miski i kilka niedużych zabawek (możemy również użyć kolorowych klocków), wkładamy do jednej z misek zabawki i prosimy ( pokazujemy) dziecko by je wyjęło i położyło obok następnie prosimy o to by przełożyło zabawki do drugiej miski. Pamiętajmy aby przy tej zabawie nazywać przedmioty wkładane do misek lub jeżeli wykorzystujemy klocki aby nazywać ich kolory lub wielkość.* Miłej Zabawy życzą opiekunki Grupy Smerfików

*Propozycje zabaw na rozwijanie ogólnych zdolności motorycznych zaczerpnięte z publikacji V.J. HerrodPropozycje zabaw Tygryski - pobierz


Kto powiedział, że nauka kolorów jest nudna! Na pewno nie w grupie Tygrysków! W tym tygodniu nasze starszaki poznają podstawowe nazwy kolorów, a to trudne zadanie ułatwiła im zabawa. Każdy przecież wie, że dzieci najefektywniej uczą się właśnie w trakcie zabawy. Tygryski nauczyły się segregować przedmioty zgodnie z ich kolorem. Zagrały też w grę edukacyjną polegająca na ,,zjadaniu” rybek w odpowiednim kolorze. Finał nauki stanowiła ulubiona zabawa z chustą animacyjną, która pomogła utrwalić dzieciom poznane wcześniej nazwy kolorów. Od dziś kolory nie są dla naszych Tygrysków straszne, a zaproponowane aktywności pomogły jeszcze bardziej zintegrować grupę. Opracowała Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk, Agnieszka Orzechowska .

TOR PRZESZKÓD W ubiegłym tygodniu, w grupie SMERFY i PSZCZÓŁKI odbyły się ciekawe zajęcia ruchowe, dzieci pokonywały tor przeszkód zbudowany z miękkich materacy. Z zaciekawieniem pokonywały kolejne przeszkody, a uśmiech przez cały czas gościł na ich twarzach. Zabawy dla dzieci to nie tylko mile spędzony czas, ale i okazja do nauki. Tor przeszkód wpływa na: -pamięć, -procesy poznawcze, -umiejętność rozwiązywania problemów, -koordynację ruchową, -umiejętności motoryczne, -koordynację rąk i oczu. Oprócz zdjęć z toru przeszkód, można zobaczyć jak bawią się podczas zajęć z chustą animacyjną Opracowały: Justyna Stawarz, Patrycja Mińko.

Dnia 21.01.2020r. dzieci z grupy „Żabki” przygotowały laurkę i życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka. W kolejnych dniach maluszki bawiły się „chustą Babci” (zabawy z chustą animacyjną), nawlekały „korale” tworząc piękne naszyjniki. Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk.

Jasełka w żłobku

W naszym żłobku po raz pierwszy organizowane były Jasełka. Pod okiem swoich pań w rolę aktorów wcieliły się dzieci z grupy Tygrysków. Nasze dzieci stanęły przed ogromnym wezwaniem i wspólnie z paniami przygotowały widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Przygotowania do tego przedstawienia w naszej grupie trwały wiele tygodni, Tygryski uczyły się piosenek i krótkich wierszyków. 24 stycznia nadszedł ten wyjątkowy dzień. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali swoje role, prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Był więc Józef i Maryja, aniołki, pastuszkowie, królowie i śnieżynki. Wszyscy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Wszystkim dzieciom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie w recytowane krótkie wierszyki, piosenki dzięki którym stworzyli wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni. Jasełka wprowadziły wszystkich zgromadzonych gości w wyjątkowy nastrój. Po zakończonej części artystycznej nasi mali aktorzy dostali gromkie brawa. Na koniec Pani Dyrektor Ewa Snarska podziękowała za występ oraz przygotowała drobny upominek dla naszych Tygrysków i gości. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor, paniom ze Żłobka i paniom z Przedszkola Nr 5 oraz dzieciom za tak liczne przybycie.

Dnia 22 stycznia 2020 r. Żłobek Samorządowy w Hajnówce odwiedziła Pani Beata Zadykowicz z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Pani Beata z okazji szczególnych dni jakimi są dzień ,,Babci i Dziadka ‘’ wręczyła upominki które nasze pociechy mogły przekazać dla swoich ukochanych Dziadków. Mali Żłobkowicze, również otrzymali prezenty z których będą mogli korzystać na co dzień w żłobku . Serdecznie dziękujemy Dyrektor, Wychowankowie oraz Personel Żłobka Samorządowego w Hajnówce .

W grudniu oraz styczniu w grupie MISIÓW miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Związane one były z okresem świątecznym. Dnia 02.06.19r obchodziliśmy w grupie Misiów Mikołajki. Z tej okazji do dzieci zawitał św. Mikołaj z upominkami. Podczas odwiedzin wywiązała się pogadanka na temat bieżącego okresu, przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Po mile spędzonym czasie, Mikołaj rozdał prezenty wszystkim dzieciom. Dnia 10.12.19r w grupie MISIÓW odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe. Rodzice oraz ich pociechy mogły cieszyć się chwilami spędzonymi razem. W czasie warsztatów dzieci z rodzicami ozdabiały styropianowe bombki, papierowe choinki, kolorowały postać św. Mikołaja. Dnia 16.01.20r w Żłobku odbył się karnawał na tę okazje dzieci przybyły w pięknych kolorowych strojach przedstawiające różne postacie. Zabawa odbyła się przy radosnej karnawałowej muzyce. Tego dnia dzieciom były również robione zdjęcia, które będę pamiątką na długie lata. Opracowały: Weronika Sirocka, Barbara Wiercińska, Małgorzat Kopczyńska .

W ramach projektu "Nowe miejsca żłobkowe w Gminie Miejskiej Hajnówka " w grupie organizowane są zajęcia z Bajkoterapii, prowadzone przez Panią Natalię Gierasimiuk. Bajkoterapia stanowi odłam biblioterapii i polega na wykorzystywaniu bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych czy relaksacyjnych. Dzięki tej formie zajęć dziecko poznaje kulturę, obyczaje, uczy się rozumieć świat, w którym żyje, a także rozwija wyobraźnię i pogłębia swoje zainteresowania. Dzieci w czasie zajęć poznają nowe historie, a także sami mogą je tworzyć za pomocą pacynek, figurek i wielu innych ciekawych gadżetów.

Czas Bożego Narodzenia jest bardzo wyjątkowy, dlatego 12 grudnia w grupie tygrysków odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pt. ,,Święta tuż tuż…” dla rodziców i dzieci. W miłej i rodzinnej atmosferze przy dźwiękach polskich kolęd rodzice i dzieci ozdabiali bombki oraz kartki świąteczne, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. W grupie od razu zrobiło się bardzo świątecznie i nastrojowo. Wielu rodziców odkrywało swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych kreatorów. Warsztaty miały na celu rozbudzenie aktywności dzieci i rodziców, wzmacnianie relacji w rodzinie, rozwijanie zdolności plastycznej, jak i również kształtowanie wrażliwości i ekspresji twórczej. Zorganizowane warsztaty były niezwykle wyjątkowym przeżyciem i pozwoliły nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Na zakończenie miłym akcentem było pamiątkowe zdjęcie, na którym dzieci wraz z rodzicami dumnie prezentowały swoje dzieła. Był to czas, który upłynął w magicznej, świątecznej i rodzinnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom przybyłym na warsztaty. Opracowały Emilia Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk.

Dnia 06 grudnia 2019r. grupę Smerfów odwiedzi Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci otrzymały prezent od naszego gościa. Aby zatrzymać wyjątkowy dzień w pamięci wykonano pamiątkowe zdjęcia. Opracowały: Wioleta Połowianiuk, Ewa Markiewicz, Anna Tomaszuk , Maria Onikijuk.

12 grudnia 2019r. w grupie Smerfów odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe. Rodzicie wraz z Dziećmi wspólnie ozdabiali kartki świąteczne, bombki oraz choinki. Bardzo dziękujemy rodzicom za wspólne spędzony czas. Opracowały: Wioleta Połowianiuk, Ewa Markiewicz, Anna Tomaszuk , Maria Onikijuk.

Dnia 11.12.2019r w miłej, świątecznej atmosferze rodzice i dzieci z grupy ,,Pszczółki" odkrywali swoje talenty plastyczne i wspólnie zamienili się w prawdziwych artystów. Przy dźwiękach kolęd, praca szła bardzo szybko. Z przygotowanych wcześniej materiałów rodzice wraz z dziećmi mogli ozdobić choinki na wiele sposobów. Spotkanie było doskonałą okazją dla rodziców, aby mogli zobaczyć swoje pociechy podczas zajęć i mile spędzić z nimi czas. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą. Opracowała: Justyna Stawarz.

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy....”

6 grudnia 2019r dzieci z grupy Żabki odwiedził Święty Mikołaj. W czasie spotkania rozdał dzieciom upominki i zaprosił do wspólnej zabawy w kółeczku. Miłym akcentem były wspólne pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Mikołajki w grupie Żabki to nie tylko upominki od Mikołaja. Odbyły się również zajęcia plastyczne, na których stworzyliśmy „własnego Mikołaja”. Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, w grupie Żabki, odbyły się warsztaty, w których udział wzięły dzieci wraz z rodzicami. Tematem zajęć było ozdabianie według własnego pomysłu symbolu świąt Bożego Narodzenia- choinki. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej, rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci oraz integrację rodziców. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas. Opracowały: Ludmiła Parfieniuk, Katarzyna Jeżewska, Joanna Gierasimiuk.

Tradycyjnie jak co roku naszych żłobkowiczów odwiedza św. Mikołaj. I tym razem również 6 grudnia grupę tygrysków odwiedził św. Mikołaj. Dzieci były bardzo szczęśliwe i podekscytowane tą wizytą. Tygryski bardzo serdecznie przywitały gościa z dalekiej Laponii. Zaprezentowały swoje umiejętności: zaśpiewały piosenki, które się nauczyły w żłobku oraz recytowały wierszyki. Na koniec wizyty św. Mikołaj każdemu dziecku wręczył prezenty. Ten dzień był pełen wrażeń. Opracowały : Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk , Agnieszka Orzechowska .

W grupie tygrysków przyszedł długo wyczekiwany czas strojenia grupowej choinki. W dniu 5 grudnia przed wizytą św. Mikołaja tygryski razem z paniami z wielkim zaangażowaniem i radością zabrały się do ubierania świątecznego drzewka. Zawieszały kolorowe lampki, białe i srebrne bombki oraz łańcuchy. Choinka wyglądała bardzo pięknie. Nie mogło się obyć bez pamiątkowego zdjęcia przy choince. Nad przystrojonym drzewkiem dzieci zawiesiły listy do św. Mikołaja. Na sali od razu zrobiło się bardzo nastrojowo i świątecznie.

Tradycyjnie jak co roku naszych żłobkowiczów odwiedza św. Mikołaj. I tym razem również 6 grudnia grupę tygrysków odwiedził św. Mikołaj. Dzieci były bardzo szczęśliwe i podekscytowane tą wizytą. Tygryski bardzo serdecznie przywitały gościa z dalekiej Laponii. Zaprezentowały swoje umiejętności: zaśpiewały piosenki, które się nauczyły w żłobku oraz recytowały wierszyki. Na koniec wizyty św. Mikołaj każdemu dziecku wręczył prezenty. Ten dzień był pełen wrażeń. Opracowały : Emilia Bortniczuk, Anna Kowszuk , Agnieszka Orzechowska .

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy....”

6 grudnia 2019r dzieci z grupy Żabki odwiedził Święty Mikołaj. W czasie spotkania rozdał dzieciom upominki i zaprosił do wspólnej zabawy w kółeczku. Miłym akcentem były wspólne pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Mikołajki w grupie Żabki to nie tylko upominki od Mikołaja. Odbyły się również zajęcia plastyczne, na których stworzyliśmy „własnego Mikołaja”. Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk.

Pani Jesień zawitała do grupy Żabki przynosząc ze sobą bogactwo kolorów i smaków. Dzieci poznały ją za pomocą różnych form. Na zajęciach plastycznych malowaliśmy jesienne drzewa, liście, czerwone jabłuszko; tworzyliśmy grzybki, jeżyki, ozdabialiśmy parasole. Poznawanie darów jesieni kontynuowaliśmy podczas zbierania grzybów, kasztanów oraz orzechów do wspólnego koszyka. Dzieci uczyły się je rozróżniać i odpowiednio klasyfikować. Dziecięcą ciekawość pobudzała żabki do kolejnych zabaw tematycznych. Dzieci miały dużo radości przy zrywaniu „jabłuszek”, czyli piłek przyklejonych na taśmie, a także zbieraniu jesiennych warzyw. Dużą atrakcją stanowił atrybut jesieni- dynia. Stanowiła doskonały rekwizyt do ostatnich jesiennych zdjęć. Opracowały: Joanna Gierasimiuk, Katarzyna Jeżewska, Ludmiła Parfieniuk.

Po okresie adaptacji, jakim był miesiąc wrzesień w grupie MISIE rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne, muzyczne, ruchowe, manualno- konstrukcyjne oraz plastyczne. Maluchy z naszej grupy zostały zapoznane z bieżącą porą roku – Jesienią. Podczas pogadanek dzieciom zostały zaprezentowane i omówione różnego rodzaju dary natury jakie możemy znaleźć podczas spacerów, czy pracach w ogrodzie. Na zajęciach był również poruszany temat owoców i warzywa jakie zbieramy o tej porze roku. MISIE poznały wiele ciekawych historii poprzez słuchanie, czytanych im wierszy jak i książeczek o tematyce jesiennej. Podczas zajęć ruchowych zostały wykorzystane takie rekwizyty jak piłki, pałąki, woreczki wypełnione grochem, szarfy, tuby. Były przeprowadzane zabawy ruchowych, które rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, zabawy naśladowcze, opiekunki ćwiczyły również umiejętność chodzenia w kole. MISIE z naszyj grupy zostały zapoznane z tekstem oraz melodią jesiennych utworów takich jak: „Jesienna orkiestra”, „Tu paluszek”, „Gawron”, „W ogródeczku Zosi”, „Zła pogoda”. Podczas co tygodniowych zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace o tematyce jesiennej: „Jesienne drzewo”, „Rumiane jabłuszko, złocista gruszeczka”, „Parasolka”, „Deszczowa pogoda”, „Dynie”. Poza zajęciami organizowanymi przez opiekunki dzieci mają również czas na zabawy swobodne na dywanie, czy w kącikach tematycznych. Przy stolikach mają możliwość układania prostych puzzli i układanek drewnianych, dostosowanych do wielu i rozwoju malucha. Opiekunki grupy: Barbara Wiercińska, Małgorzata Kopczyńska, Weronika Sirocka.

W październiku na zajęciach grupa tygrysków poznała dary jesieni: owoce, warzywa, grzybki. W pierwszym tygodniu dzieci zapoznały się z wyglądem i nazwami owoców, które jesienią możemy zbierać w sadach. W słoneczny dzień wybrały się również na spacer w poszukiwaniu darów jesienni, czyli kolorowych liści, kasztanów, żołędzi i czerwonej jarzębiny. W drugim tygodniu odbywały się zajęcia związane z poznaniem warzyw. Dzieci zapoznawały się z wyglądem, kolorem i nazwami poszczególnych warzyw tj. ogórek, marchewka, pietruszka, cebula, ziemniak, pomidor. Podczas tego tygodnia tygryski przygotowywały wyśmienitą sałatkę jarzynową. Ostatni tydzień był poświęcony zajęciom związanym z leśnymi grzybami, które można zbierać jesienią w lasach. Tygryski zapoznały się z wyglądem najpospolitszego grzyba – borowika oraz poznały jak wygląda muchomor. Uczyły się krótkiego wierszyka oraz wspólnie z paniami przygotowały kącik z darami jesieni. Opracowały: Emila Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk.

W dniu 10 października nasza grupa Tygrysków uczestniczyła w zajęciach kulinarnych, gdzie mogła zamienić się w prawdziwych kucharzy. A to za sprawą sałatki jarzynowej, którą dzieci wykonywały razem z paniami. Wcześniej na zajęciach dzieci zapoznały się z nazwami różnych warzyw, które są potrzebne do wykonania sałatki jarzynowej. No i zaczęło się wielkie krojenie. Tygryski samodzielnie kroiły ugotowane warzywa, przestrzegając przy tym zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Krojenie warzyw sprawiło im ogromną frajdę. Pokrojone wszystkie warzywa przesypały do jednej wielkiej miski, przyprawiły i bardzo dokładnie wymieszały. I nastąpił długo wyczekiwany moment degustacji, wielkiej uczty. Dzieci z wielkim apetytem zajadały się wspólnie przygotowaną sałatką. Podczas tych zajęć tygryski nauczyły się, że przygotowywanie posiłków wymaga zachowania szczególnej higieny. Opracowały: Emilia Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk.

Warsztaty plastyczne – malowanie toreb ekologicznych. Dnia 15.11.2019 w grupie Tygrysków odbyły się warsztaty plastyczne. Grupę odwiedziły panie Natalia Gierasimiuk oraz pani Anna Niesteruk z Fundacji Oni – To My. Celem warsztatów było kształtowanie nawyków dotyczących ochrony środowiska (promowanie używania toreb wielokrotnego użytku). Dzieci wspólnie z paniami dekorowały torby ekologiczne metodą stemplowania. Szczęśliwe Tygryski zabrały swoje kolorowe torby do domu i mogą się z nimi udać na zakupy. Opracowały: Emilia Bortniczuk , Agnieszka Orzechowska, Anna Kowszuk.

Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka grupa tygrysków systematycznie bierze udział w zabawach ruchowych np. zabawy z piłką (turlanie, podawanie, rzucanie, celowanie), zabawy z wykorzystaniem drabinek (tunel, slalom), zabawy z woreczkami, zabawy z elementem skoku i podskoku, zabawy z wykorzystaniem kolorowych materacy piankowych o różnych kształtach (tor przeszkód) oraz wiele innych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Są to zabawy, które dzieci uwielbiają, a więc bawiąc się znakomicie się rozwijają. W toku zabaw nasze tygryski doznają uczucie zadowolenia ze spełnienia konkretnego zadania. Dzięki tym zabawom dzieci rozwijają spostrzegawczość, nabywają świadomość własnego ciała oraz umiejętności planowania ruchu w przestrzeni, usprawniają małe i duże grupy mięśniowe, kształtują prawidłową postawę, wyrabiają płynność ruchów i rozwijają naturalne czynności ruchowe. Grupa tygrysków bardzo chętnie bierze udział w tego typu zabawach, co daje im wiele radości. Opracowały: A. Orzechowska, E. Bornticzuk, A. Kowszuk.

Dnia 01.10.2019 grupa Tygrysków udała się do sali sensorycznej. Sala ta jest wyposażona w odpowiedni sprzęt i pomoce, które mają za zadanie stymulować różne zmysły: wzrok, słuch, dotyk. Zabawki sensoryczne wzbudziły w dzieciach pozytywne emocje. Szczególnie bardzo spodobały się dzwonki sensoryczne, które rozwijają słuch dziecka. Tygryski podczas tych zajęć mogły dotykać różnych faktur np. chodzenie po pół jeżykach, dotykanie woreczków sensorycznych. Dzięki różnorodności faktur, z jakich są wykonane te woreczki świetnie stymulują zmysł dotyku, a także nadają się do nauki kolorów. Dużo radości sprawił dla dzieci basen wypełniony kolorowymi piłeczkami. Tygryski bardzo polubiły nurkowanie w kolorowych piłeczkach. Zabawa w suchym basenie z piłeczkami rozwija pracę mięśni i koordynację ruchową. Opracowały A. Orzechowska, A. Kowszuk, E. Bortniczuk.

W dniu 20.09.2019r. Dzieci ze Żłobka Samorządowego w Hajnówce z grupy MISIE wzięły udział w Akcji Sprzątanie Świata. Maluchy pomagały w sprzątaniu pobliskiego parku . Wiek żłobkowy to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej . Dlatego w tym wieku należy dzieciom ukazać potęgę i piękno otaczającego świata wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Mamy nadzieję , że w ten sposób zdobyte doświadczenie zaowocują dobrymi nawykami. Opracowały: Weronika Sirocka, Barbara Wiercińska,Małgorzata Kopczyńska.

W dniu 20.09.2019 po raz pierwszy nasi Żłobkowicze włączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata”. Grupa Tygrysków z wielką chęcią i radością przyłączyła się do tej akcji. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe oraz worki na śmieci wspólnie z paniami wybrały się na spacer do pobliskiego lasu. Tygryski bardzo aktywnie uczestniczyły w sprzątaniu. Dzielnie zbierały papierki, woreczki i reklamówki jednorazowe, kartoniki i butelki plastikowe. Podczas wizyty na pobliskim stadionie leśnym dzieciom udało się spotkać Legionistów Wrześniowego Szlaku, którzy chętnie zaoferowali maluszkom swoją pomoc. Nasze Tygryski starały się bardzo dokładnie wykonać swoje zadanie. Opracowały : Anna Kowszuk, Emilia Bortniczuk, Agnieszka Orzechowska.

Dnia 01. 06. 2019 r. w Żłobku Samorządowym w Hajnówce świętowaliśmy ,, Dzień Dziecka " na Pikniku Rodzinnym. Na Dzieci czekało mnóstwo atrakcji min. dmuchańce, wata cukrowa , robienie tatuaży , wóz Straży Pożarnej , radiowóz Policyjny, które Dzieci mogły obejrzeć i zajrzeć do środka , serdeczne podziękowania Służbom Mundurowym za ich przybycie. Ogromne podziękowania składamy sponsorom, którzy przyczynili się do tego aby Dzień Dzicka był dniem wyjątkowy i niepowtarzalnym .

- Burmistrzowi Miasta Hajnówka - Jerzemu Sirakowi
- Firmie "Karmel"
- Prezes "Społem" PSS Pani Mieczysławie Bogdanowicz
- Telewizji Kablowej
- Zespołowi muzycznemu "Be Happy"

Dyrektor, Wychowankowie oraz Pracownicy Żłobka Samorządowego w Hajnówce.

Dnia 01. 06. 2019 r. w Żłobku Samorządowym w Hajnówce świętowaliśmy ,, Dzień Dziecka " na Pikniku Rodzinnym. Na Dzieci czekało mnóstwo atrakcji min. dmuchańce, wata cukrowa , robienie tatuaży , wóz Straży Pożarnej , radiowóz Policyjny, które Dzieci mogły obejrzeć i zajrzeć do środka , serdeczne podziękowania Służbom Mundurowym za ich przybycie. Ogromne podziękowania składamy sponsorom, którzy przyczynili się do tego aby Dzień Dzicka był dniem wyjątkowy i niepowtarzalnym .

- Burmistrzowi Miasta Hajnówka - Jerzemu Sirakowi
- Firmie "Karmel"
- Prezes "Społem" PSS Pani Mieczysławie Bogdanowicz
- Telewizji Kablowej
- Zespołowi muzycznemu "Be Happy"

Dyrektor, Wychowankowie oraz Pracownicy Żłobka Samorządowego w Hajnówce.

Nasza najmłodsza grupa (Smerfów) wybrała się 30. 04. 2019 r.na wycieczkę w poszukiwaniu wiosennych kwiatów. Dzieci miały radosna wyprawę nowym wózkiem który wzbudzał bardzo duże zainteresowanie wśród podopiecznych. Kolejna wyprawa tuż tuż.........